Czy pieniądze popsuły YouTube?

Zastanawiam się czy wprowadzenie możliwości zarabiania na filmikach YouTube za pośrednictwem Google Adsense wyszło temu serwisowi na dobre czy wręcz przeciwnie.

Z jednej strony autorzy filmów mają większą motywację do dodawania nowych odcinków, a także mogą pozwolić sobie na zakup lepszego sprzętu do nagrywania, przez co filmiki są bardziej profesjonalne i lepszej jakości obrazu.

Zaletą jest także pojawienie się wielu nowych ciekawych kanałów. W Polsce jest obecnie przynajmniej kilkanaście wartych uwagi kanałów, a zaliczłbym do nich chociażby MaxTV, SciFun czy Polimaty. Ciekawymi kanałami są także AdBuster czy Historia bez cenzury. Najwięcej jest chyba kanałów rozrywkowych i tak zwanych letsplay, czyli filmików poświęconych – najogólniej mówiąc – grom komputerowym. Znaleźć możemy filmy ludzi przedstawiających życie w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Japonia, Dubaj, Australia, Anglia, Niemcy i wiele innych.

Moimi ulubionymi kanałami dotyczącymi USA są shogun1978 prowadzony przez Sebastiana Baryczę, który mieszkał w Houston i pracował w charakterze automatyka. Sebastian odbywał wiele podróży służbowych w rozmaite zakątki Stanów Zjednoczonych i nagrywał z nich vlogi. Obecnie Sebastian mieszka w Polsce i wciąż prowadzi kanał, jednak dotyczy on obecnie bardziej życia prywatnego oraz wyjazdów do krajów na całym świecie, z wyjątkiem USA.

Innym interesującym kanałem dotyczącym Stanów jest marhon89 prowadzony przez Martynę. Kanał nie jest prowadzony na bieżąco. Znajduje się na nim seria filmów z miesięcznej podróży po największych miastach Stanów Zjednoczonych, które Martyna odwiedziła wraz z bratem Damianem.

Powyższe dwa kanały przedstawiają Stany Zjednoczone z perspektywy osoby pracującej oraz turysty. Stany Zjednoczone okiem studenta przybliża dzordzyk na kanale Studia w USA. Znajdziemy tu ciekawostki dotyczące studiowania w Ameryce, ale także ciekawostki na temat życia codzinnego, recenzje amerykańskich barów szybkiej obsługi i nie tylko. Żona dzordzyka prowadzi kanał Moje Małe Opowieści przeznaczony dla dziewczyn, dotyczący amerykańskich kosmetyków, a rzadziej także kuchni i życia codzinnego.

Godny uwagi jest również kanał Sebastiana Niegowskiego, który interesuje się MMA, czyli wszechstylową walką wręcz. Początkowo Sebastian nagrywał vlogi o MMA, jednak zauważył, że zainteresowanie tematami związanymi z tą dyscypliną sportu nie jest w Polsce zbyt duże, dlatego zmienił formułę i porusza obecnie tematy związane z życiem codziennym i bieżącymi wydarzeniami na świecie, ale także polityką i sportem. Sebastian nie boi się tematów kontrowersyjnych i stara się przełamywać tabu. Często występują w jego filmach porównania życia w USA w stosunku do życia w Polsce.

O Japonii informacje zaczerpniemy z kanału Krzysztofa Gonciarza, który już wcześniej zdobył popularność w Internecie, dzięki swojemu programowi Zapytaj Beczkę. Początkowo Krzysztof wyjechał do Japonii wraz ze swoim kolegą w ramach akcji marketingowej sponsorowanej przez jednak tak mu się spodobało, że postanowił zostać na dłużej na własny koszt. Jako jeden z pierwszych polaków, Krzysztof zarejestrował w Japonii działalność gospodarczą.

Jeżeli interesuje Cię jak wygląda życie w Dubaju, powinieneś odwiedzić kanał Marceliny – Marcy Shan – Życie w Dubaju. Marcelina mieszka w Dubaju razem z mężem, który tam pracuje i opowiada o życiu codziennym, różnicach kulturowych oraz rozwiązaniach, które zastosowano, aby uczynić kraj bardziej atrakcyjnym dla turystów. Wiedzieliście, że w Dubaju jest stok narciarski?

Na YouTube pojawiły się również persony znane z telewizji jak Mariusz Max Kolonko ze wspomnianym już wcześniej kanałem MaxTV czy Szymon Majewski z kanałem SzymonMajewskiSam(Super Sam).

Z drugiej strony każdy gówniarz, nawet taki, który nie ma nic ciekawego do powiedzenia chce zarabiać pieniądze. YouTube zostało zalane przez masę ludzi bez talentu, którzy mówią do kamery cokolwiek, byle by mówić. Wielu z nich próbuje naśladować autorów dużych kanałów. Jeszcze inni nagrywają filmiki z Minecrafta lub innych gier, podkładając pod rozgrywkę własny komentarz – nigdy nie zrozumiem tego fenomenu. Od kilku ładnych lat nie gram w żadne gry na komputerze, ale wolałbym samemu pograć w grę niż patrzeć jak robi to ktoś inny.

YouTube zatracił taki swój pierwotny charakter, takiego trochę medium alternatywnego, gdzie ludzie wrzucają coś z własnej woli, bo chcą się bezinteresownie podzielić tym z innymi, a nie dla pieniędzy.

Od kiedy YouTube zostało przejęte przez Google, portal wyraźnie zmienił charakter ze strony z uploadem filmów (często prywatnych lub krótkich śmiesznych filmików) do strony, która ma ambicję do bycia zbiorem programów, z cyklicznie publikowanymi nowymi odcinkami.

Dodam, że taki projekt powstał już dawno i znajduje się do tej pory pod adresem tosiewytnie.pl

Serwis nigdy nie odniósł spektakularnego sukcesu, jednak w czasach swojej świetności miał po kilkaset tysięcy wyświetleń jednego odcinka. Znaleźć możemy tu takie ciekawe programy jak Ślepa Kliszka, Uliczny Kombajn czy Upd@te.

A co Wy o tym sądzicie? Czy wprowadzenie możliwości zarabiania przez autorów pieniędzy na filmikach przyczyniło się pozytywnie do treści jakie zamieszczone są w tym serwisie? Dajcie znać w komentarzach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Główna i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *